Forum > Biverkningar av testosteronhämmande medicin
07-02-2018 18:26:19
Hade ett PSA värde på 27 och remitterades till Onkologen på Akademiska Sjukhuset.Fick två Bracybehandlingar och strålning fem dagar i veckan i fem veckor inkl. Zoladex inj. 10,8 mg/3:e månad.
Har repat mig hjälpligt med omätbara PSA värden och "obefintliga" testosteronväeden. Emellertid tycker jag mig ha förlorat "all" gnista, energi och ork, en trötthet som inte går att vila sig ifrån.
På grund av detta fick jag byta medicin till Tabl. Bicalutamide 150 mg x 1, men någon förbättring kan jag inte skönja ännu, blir rentav lite "smådeppig".Ska ha denna behandling i ca. 3 år för att vara på den säkra sidan, det känns som lång tid, men jag förstår naturligtvis att jag inte har något val och trotts allt så går ju tiden, om än på kvartsfart.Livskvaliteten är ordentligt tilltufsad.
Finns det någon annan här på forumet med liknande erfarenheter